nadwaga i otyłość

Jak zapobiegać nadwadze i otyłości u dzieci?

• Od momentu rozszerzenia diety niemowlaka dbaj o wykształcenie właściwych nawyków żywieniowych dziecka.

• Zadbaj, by Twoje dziecko spożywało posiłki w regularnych odstępach czasu.

• Staraj się by dziecko spożywało posiłki komponowane w różnych grupa produktów spożywczych.

• Ogranicz spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszczów  obecnych w słodyczach, słonych przekąskach, pieczywie cukierniczym.

• Zastępuj tłuszcze zwierzęce tłuszczami, których źródłem są przede wszystkim oleje roślinne, orzechy oraz nasiona.

• Zadbaj, by dziecko spożywało jak najwięcej warzyw  i owoców. Dostarczą one znaczących ilości witamin, składników mineralnych oraz związków antyoksydacyjnych.

• Wyeliminuj lub przynajmniej stanowczo ogranicz w diecie dziecka słodycze oraz słodkie napoje. Produkty te są źródłem cukrów prostych, syntetycznych barwników, wzmacniaczy smaku oraz konserwantów.

• Zadbaj, by dziecko każde dnia przyjmowała odpowiednią ilość wody.

• Podczas przygotowania posiłków stosuj zróżnicowane techniki kulinarne np. gotowanie, pieczenie, duszenie.

• Jedz wspólnie z dzieckiem.

• Postaraj się o to, by Twoje dziecko spędzało czas wolny na świeżym powietrzu. Zadbaj o to, by było aktywne ruchowo przez co najmniej godzinę dziennie.

• Uświadom dziecku jakie konsekwencje niesie za sobą nieodpowiedni sposób żywienia oraz nadmierna masa ciała.

• Daj dobry przykład własnemu dziecku swoim zdrowym stylem życia, tj. właściwym odżywianiem oraz spędzaniem wolnego czasu w sposób aktywny fizycznie.